Nowości Mbook 3.0

I. Ocena ryzyka COSHH
Ocena ryzyka COSHH jest teraz dołączona i konfigurowalna w Mbook. Dzięki tej nowej funkcji możesz wdrożyć obowiązkowy etap oceny przed każdym eksperymentem, zapewniając pełną kontrolę nad stosowaniem niebezpiecznych substancji oraz dostarczając szczegółowych informacji o ryzyku i środkach bezpieczeństwa, które należy wziąć pod uwagę.

Formularz COSHH jest tworzony i zapisywany w bazie danych, a następnie może być konfigurowany przez Administratora lub Kierowników Grup i Projektów dla określonych grup i projektów.

Konfigurując opcję oceny ryzyka COSHH, możliwe jest:
  • zdecydowanie czy ocena ryzyka COSHH musi być podpisana w każdym eksperymencie
  • dokonanie wyboru czy ocena ryzyka COSHH musi zostać zweryfikowana przez przełożonego
  • ustawienie wyjątków, aby zwolnić niektórych użytkowników z oceny ryzyka COSHH

W panelu oceny ryzyka COSHH użytkownicy muszą uzupełnić informacje o reakcjach, chemikaliach, ilościach, powiązanych zagrożeniach, drogach narażenia, skutkach dla bezpieczeństwa i ryzyka, wskazaniach usuwania odpadów oraz procedurach i zabiegach awaryjnych w przypadku skażenia lub narażenia. Dokumenty COSHH są automatycznie archiwizowane w sekcji Zdrowie/Bezpieczeństwo eksperymentu.


II. Eksport projektu
Mbook może teraz eksportować całe projekty, w tym podprojekty, reakcje, eksperymenty i opcjonalnie wszystkie powiązane przesłane dokumenty. Ta funkcja, dostępna dla kierowników grup i projektów, umożliwia pobranie folderów i plików projektów na dysk lokalny.

Eksport projektu jest wykonywany w tle, dzięki czemu można kontynuować normalną pracę z Mbookiem, podczas gdy eksport jest w toku. Powiadomienia w aplikacji i wiadomości e-mail są wyświetlane, gdy eksport projektu jest zakończony i gotowy do pobrania.

Wyeksportowany plik projektu mapuje tę samą strukturę projektu w Mbook i obejmuje:
  • podfoldery na podprojekty i reakcje
  • foldery ZIP dla każdego eksperymentu
  • podfoldery dla każdego eksportowanego dokumentu
  • plik XML dla każdego podmiotu
  • plik SDF dla każdego eksperymentu


III. Raport projektu
Możliwość generowania raportów PDF dla całego projektu z jego podprojektami, reakcjami i eksperymentami jest również dostępna w Mbook 3.0 dla kierowników grup i projektów.

Wynik raportu z projektu ma postać pliku ZIP i zawiera raport PDF całego projektu zawierający:
  • podsumowanie i informacje o użytkownikach projektu, podprojektach, reakcjach i eksperymentach
  • raporty reakcji dla wszystkich reakcji uwzględnionych w projekcie
  • indywidualne raporty PDF dla każdego podmiotu w projekcie
  • raporty projektu można dostosować, korzystając z opcji filtrowania, aby uwzględnić określonych użytkowników lub eksperymenty
  • raporty z projektów mogą również zawierać dokumenty z sekcji Charakterystyka i Monitorowanie


IV. Eksport eksperymentu
Poszczególne eksperymenty można teraz eksportować z Mbook. Przycisk eksportu został dodany do głównego paska narzędzi eksperymentu i jest dostępny dla właścicieli eksperymentu.

Eksperymenty są eksportowane w formacie XML z informacjami zawartymi w opisie, historii i tabeli stechiometrycznej. Podczas eksportu generowany jest również plik SDF zawierający strukturę uczestnika reakcji (odczynnik, rozpuszczalnik i produkt).

Informacje o wykorzystanych i utworzonych źródłach oraz dokumentach eksperymentalnych (z sekcji Ogólne i Procesowe) można również opcjonalnie wyeksportować.

Jeśli to możliwe, surowe pliki widma zostaną wyeksportowane razem z dokumentem Mnova, który jest automatycznie generowany podczas przesyłania pliku do Mbook.


V. Aktualizacja konsoli Mnova
Konsola Mnova została zaktualizowana do wersji 14.2 w Mbook 3.0, co oznacza ulepszone przetwarzanie danych, wizualizację i raportowanie.

VI. Integracja ELVIS do obsługi widm IR
ElVis został teraz zintegrowany z Mbook, aby umożliwić obsługę plików widm IR bezpośrednio w ELN.
  • surowe widma IR można przesyłać i wizualizować w sekcji charakteryzacji.
  • możliwość przechowywania zarówno oryginalnych plików raw, jak i dokumentów Mnova.

Widma IR mogą być zawarte w raporcie PDF z eksperymentu.


VII. Analityczny Mbook
Oprócz możliwości obsługi projektów dotyczących chemii syntetycznej, Mbook może teraz zintegrować przepływy pracy chemii analitycznej z ELN w sposób, który pozwala bezpośrednio żądać analizy związków chemicznych i zapisywać wyniki wraz z eksperymentem.

Dzięki integracji z Mbook Analytical zespół analityków będzie mógł:
  • założyć laboratorium i podłączyć instrumenty do ELN
  • zaoferować swojemu zespołowi usługi analityczne
  • zaplanować i przeprowadzić eksperymenty analityczne wymagane przez zespół
  • zapisać i raportować wyniki bezpośrednio przez ELN

Chemik syntetyczny może z łatwością zamówić usługi analityczne, a następnie monitorować je w dedykowanym panelu.

Więcej informacji na temat Mbook Analytical znajduje się na stronie:
https://mestrelab.com/software/Mbook-eln-analytical/

VIII. Dzienna licencja kredytowa
Zaktualizowane zostały nie tylko funkcje w aplikacji, ale także został zmieniony sposób licencjonowania oprogramowania na dogodny dla potrzeb użytkowników. Dostępny jest teraz nowy typ modelu licencji oparty na kredycie dziennym!

Zamiast mieć ograniczoną liczbę użytkowników przez określony czas (z ważną licencją), można teraz „kupić dni” na korzystanie z Mbooka całkowicie niezależnie od liczby użytkowników, którzy wymagają dostępu. Daje to całkowitą elastyczność w udostępnianiu sieci ELN tylu użytkownikom, ilu potrzeba.
  • brak limitu liczby tworzonych użytkowników.
  • brak daty wygaśnięcia: licencja wygasa po wykorzystaniu całego dziennego kredytu.
  • kredyt dzienny może być specyficzny dla różnych typów użytkowników: chemików, analityków i użytkowników-gości.
  • każdy dzień, w którym dowolny użytkownik jest aktywny w systemie, zużywa jeden dzień.
  • nieaktywni użytkownicy nie zużywają dni.
  • dostęp do trybu odczytu jest dostępny dla chemików i analityków nawet po wygaśnięciu kredytu dziennego.
  • tryb odczytu jest dostępny dla użytkowników-gości.

Informacje o zakupionych, wykorzystanych i pozostałych kredytach, a także o liczbie aktywnych użytkowników są dostępne do wglądu administratora systemu w sekcji Informacje. Tabela „Aktywność użytkownika” przedstawia szacunkową liczbę dni, które pozostały do końca każdej kategorii użytkowników (użytkownicy Mbook Chemistry, użytkownicy Mbook Analytical i użytkownicy goście) przed wygaśnięciem licencji Mbook, porównując liczbę pozostałych dni kredytów z liczbą aktywnego użytkowania.


IX. Restrukturyzacja sekcji eksperymentalnej
Sekcja eksperymentu została całkowicie zmieniona, aby poprawić dostęp do informacji o eksperymencie:
  • sekcja „Referencje” została przemianowana na sekcję „Ogólne” i zawiera sekcje BHP, Bibliografię i Dodatkowe.
  • sekcja "Pliki" została przemianowana na sekcję "Proces" i zawiera źródło, monitorowanie (pliki PDF i inne pliki), charakterystykę (obrazy i widma), weryfikację i dodatkowe (tekst i dokumenty).
  • do żądań analitycznych dodano nową sekcję „Analiza”, która jest dostępna dla właściciela eksperymentu i kierowników projektów. Ta zakładka zawiera kod zgłoszenia, link do panelu zgłoszenia oraz status.


X. Przypisanie eksperymentu innemu użytkownikowi
Menedżerowie projektów i grup mogą teraz przypisać eksperyment innemu użytkownikowi w tej samej grupie, aby można było kontynuować pracę nad tym eksperymentem. Nowe przypisanie jest zapisywane i wyświetlane w historii stanu eksperymentu.


XI. Uczestnicy eksperymentu powiązani z DB
Wyszukiwanie chemikaliów w bazie danych związków jest łatwiejsze dzięki połączeniu chemikaliów użytych w eksperymencie bezpośrednio z inwentarzem. Możesz teraz przejść bezpośrednio do sekcji inwentarza, klikając nazwę związku w tabeli stechiometrycznej.


XII. Nawigacja między eksperymentami
Teraz można poruszać się po wszystkich eksperymentach w ramach reakcji, klikając przyciski nawigacyjne. Należy zwrócić uwagę, że opcje filtra reakcji nie są stosowane podczas nawigowania między eksperymentami.


XIII. Dodanie logo do raportów
Możliwe jest również uwzględnienie logo w raporcie PDF jako części nagłówka. Logo musi zostać skonfigurowane przez administratora w sekcji Konfiguracja.


XIV. Aktywność użytkownika
Menedżerowie grup i administratorzy mogą przeglądać listę aktywności użytkowników Mbooka, pokazując daty i liczbę aktywnych dni. Dostępny jest filtr do wyświetlania informacji o aktywności w określonym przedziale czasu.


XV. Pomoc w aplikacji
Składana przeglądarka pomocy jest teraz dostępna dla wszystkich użytkowników w Mbook i zawiera przewodniki dla poszczególnych ról dla każdego typu użytkownika (tj. dla administratorów, kierowników grup, kierowników projektów, chemików na stanowisku i użytkowników gości). Spis treści jest interaktywny i zawiera sekcję Zasoby z łączami do odpowiedniej dokumentacji (podręczniki, często zadawane pytania itp.) oraz innych materiałów online.


XVI. Przeprojektowane okno dialogowe
Okno dialogowe Informacje w Mbooku zostało całkowicie przeprojektowane i zawiera następujące trzy zakładki:
  • panel zakładek Mbook, który zawiera logo Mbook, nazwę, wersję i informację o prawach autorskich
  • panel karty Licencja: Mbook zakupiony przez użytkownika (Mbook Chemistry, Mbook Analytical lub Mbook Enterprise), jego główne funkcje, szczegółowe informacje o modelu licencji dziennej kredytu lub modelu licencji liczby użytkowników oraz czasie wygaśnięcia licencji
  • panel zakładki EULA, który zawiera łącza do wersji przeglądarkowej i PDF EULA



Script logo